Czym jest ciśnienie w oku i po co je mierzymy?

Czym jest ciśnienie w oku i po co je mierzymy?

Ciśnienie w oku to ciśnienie, jakie wywiera płyn śródoczny na twardówkę oraz rogówkę. Płyn ten ma ogromne znaczenie dla zachowania kulistego kształtu oraz odpowiedniego napięcia gałki ocznej, a tym samym dla prawidłowego widzenia. Zaburzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego są zatem sygnałem, że doszło do zachwiania równowagi pomiędzy produkcją płynu śródocznego a jego odpływem z gałki ocznej.

Nieprawidłowe ciśnienie w oku zazwyczaj jest objawem szerszego problemu. Może to być stan zapalny w oku, jaskra, uraz oka, przyjmowanie leków rozszerzających źrenicę, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także wada anatomiczna. Niektóre z tych przyczyn wymagają podjęcia leczenia, by nie dopuścić do rozwoju choroby, a nawet do utraty wzroku.

Najogólniej mówiąc, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oku może uszkodzić wzrok. Dlatego tak ważne jest jego mierzenie nie tylko w przypadku osób z grupy ryzyka zachorowania na jaskrę, ale u każdego pacjenta podczas kontrolnej wizyty okulistycznej. Niepokojącym objawem, który powinien skłonić nas do szybszej konsultacji lekarskiej i dokonania pomiaru ciśnienia w oku jest wystąpienie zaburzenia widzenia (obraz zamglony, mroczki, ograniczenie pola widzenia), ból oka czy też ból głowy.

5 września 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content