Zaćma u osób w młodym wieku – czy to możliwe?

Zaćma u osób w młodym wieku – czy to możliwe?

Podwójne widzenie, zaburzenie ostrości, zamglony obraz – młodzi ludzie często ignorują te objawy i usprawiedliwiają je przemęczeniem czy niewyspaniem. To ogromny błąd, ponieważ w przypadku pojawienia się takich dolegliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Takie objawy występują bowiem przy zaćmie, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Zaćmę przypisuje się osobom starszym. Owszem, większość przypadków tej choroby to skutek starzenia się organizmu. Jednak i młodzi ludzie znajdują się w grupie ryzyka – szczególni ci, którzy są obciążeni genetycznie zaćmą.

Jakie są przyczyny zaćmy u młodych ludzi?

Za zmętnienie soczewki u osób w młodym wieku może być odpowiedzialna nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Oczy narażone na promieniowanie UV absorbują je, co z kolei powoduje uszkodzenie tkanki oka. Zaćma może mieć również podłoże polekowe (dotyczy to szczególnie leków sterydowych). Nie bez znaczenia dla stanu wzroku są również inne choroby, jak na przykład cukrzyca. Ciała obce oraz przebyte urazy także mogą powodować zmętnienie soczewki, a w konsekwencji zaćmę.

Wśród czynników zwiększających wystąpienie zaćmy u młodych osób należy wymienić również predyspozycje genetyczne, przyjmowanie leków steroidowych przez matkę w 7-8 tygodniu ciąży (w okresie tym kształtuje się soczewka oka u dziecka), a także niewłaściwa dieta, miażdżyca, a nawet zanieczyszczenia środowiska.

6 września 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content