Jak to jest ze spaniem w soczewkach? Można czy nie można?

Jak to jest ze spaniem w soczewkach? Można czy nie można?

Osoby korzystające z soczewek kontaktowych jako ich główną zaletę wskazują zazwyczaj niebywały komfort noszenia. Odpowiednio dopasowane zapewniają doskonałe widzenie i powodują, że zapominamy o istniejącej wadzie wzroku. Niestety, czasem zapominamy, że w ogóle je nosimy i zdarzają się krótsze bądź dłuższe drzemki bez ich ściągnięcia. Jak to jest ze spaniem w soczewkach?

Wszystko zależy od rodzaju soczewek. Bezpieczne jest jedynie spanie w specjalnych soczewkach przeznaczonych do przedłużonego noszenia, tzw. „night & day”. W przypadku standardowych modeli nieprzerwane noszenie może dotkliwie odbić się na naszym zdrowiu, dlatego należy unikać takich sytuacji – jeśli pojawiają się one zbyt często, należy przemyśleć kwestię zmiany soczewek na takie, które można nosić przez całą dobę. Zmianę taką należy jednak wcześniej skonsultować z okulistą bądź optomerystą.

Jakie mogą być skutki spania w soczewkach? Przede wszystkim po przebudzeniu pojawia się zaczerwienienie oraz suchość oka. Może pojawić się również niedotlenienie rogówki oraz jej stan zapalny, a w konsekwencji nawet trwałe uszkodzenie wzroku kończące się ślepotą.

13 września 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content