Myjesz zęby rano i wieczorem? Dbaj też o higienę brzegów powiek.

Myjesz zęby rano i wieczorem? Dbaj też o higienę brzegów powiek.

Mówiąc o codziennej toalecie, zazwyczaj mamy na myśli mycie zębów, twarzy oraz kąpiel/prysznic. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest również dbanie o odpowiednią higienę brzegów powiek. Osoby wykonujące codziennie makijaż i demakijaż zazwyczaj oczyszczają przy okazji powieki, jednak i to może okazać się niewystarczające.

Przede wszystkim – czym grozi nieodpowiednia higiena brzegów powiek?

W powiekach zlokalizowane są tzw. gruczoły Meiboma, które są odpowiedzialne za wydzielanie lipidów oraz białek. Ich wydzieliny zapewniają ochronę przed wysuszeniem oka oraz naruszeniem filmu łzowego. W brzegach powiek znajdują się ujścia tych gruczołów, a ich nieodpowiednia higiena może doprowadzić do ich zablokowania. Konsekwencją może być poważna dysfunkcja gruczołów Meiboma objawiająca się między innymi zespołem suchego oka, zapaleniem powiek czy też rogówki.

Jak dbać o higienę brzegów powiek?

Właściwe dbanie o te delikatne okolice to coś znacznie więcej niż dokładny demakijaż czy też przetarcie wilgotnym ręcznikiem podczas mycia twarzy. Delikatna skóra powiek wymaga szczególnej pielęgnacji, co pozwoli nie tylko na dogłębne oczyszczenie, ale i zapobiegnie podrażnieniom i infekcjom.
Zanim rozpoczniemy oczyszczanie brzegów powiek, należy bezwzględnie zadbać o higienę. Konieczne jest dokładne umycie i osuszenie rąk. Oczyszczanie należy wykonywać za pomocą specjalnej chusteczki bądź nasączonego płynem gazika jałowego, wykonując delikatne ruchy od zewnątrz do wewnątrz. Warto również ogrzać powieki oraz wykonać ich masaż, który poprawi funkcjonowanie gruczołów.

16 września 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content