Wpływ oświetlenia na wzrok

Wpływ oświetlenia na wzrok

Komfort widzenia oraz zdrowie naszych oczu zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj oświetlenia. Światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wzroku. W przypadku jego niedostatecznej ilości bądź słabej jakości oczy zaczynają się męczyć, pojawia się uczucie dyskomfortu, gorsze widzenie, a nawet bóle głowy.

Światło światłu nierówne. Najbezpieczniejsze jest naturalne światło dzienne. Jednak w pochmurne dni, w pomieszczeniach bez okien, a także po zmroku niezbędne jest korzystanie ze sztucznego oświetlenia. By zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu ze wzrokiem, należy wybierać żarówki, których barwa światła jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego. Należy postawić na złoty środek. Zbyt słabe żarówki zmuszają oczy do wytężonej pracy i powodują, że szybciej się męczą. Jeśli jednak żarówki będą miały zbyt dużą moc, również zaburzą prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Nie można również pominąć kwestii wpływu na oczu światła niebieskiego, które jest emitowane przez coraz popularniejsze urządzenia elektroniczne (tablety, smartfony, komputery, telewizory, itp.). Nadmierna ekspozycja na jego wpływ ma szczególnie groźne skutki w przypadki dzieci. Efektem może być tzw. cyfrowe zmęczenie oczu, a nawet uszkodzenie siatkówki.

18 września 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content