Laserowa korekcja wzroku. Zastanawiasz się czy warto?

Laserowa korekcja wzroku. Zastanawiasz się czy warto?

Osoby z wadami wzroku mają do wyboru wiele możliwości, które zapewnią im dobre widzenie. Okulary i soczewki kontaktowe pozwalają na korekcję wad wzroku – jednak tylko wtedy, gdy je nosimy. Po ich ściągnięciu daje o sobie znać upośledzenie widzenia, co znacznie zmniejsza komfort codziennego życia. Poza tym nawet najlepsze okulary czy soczewki nie dają pełnej swobody i wiążą się z pewnymi ograniczeniami (na przykład podczas uprawiania sportu). Dlatego Eyemed proponuje inne rozwiązanie, a mianowicie laserową korekcję wzroku, która pozwoli raz na zawsze pożegnać astygmatyzm, nadwzroczność lub krótkowzroczność.

Na czym polega zabieg?

Plan leczenia ustalany jest indywidualnie – każdy pacjent ma bowiem inną budowę rogówki, inna wadę wzroku, itp. Dlatego lekarz na podstawie wywiadu oraz badań diagnostycznych dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Najogólniej mówiąc, zabieg polega na modelowaniu powierzchni rogówki za pomocą promieniowania emitowanego przez laser excimerowy. W efekcie następuje przywrócenie prawidłowego skupienia obrazu na siatkówce. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Trwa zazwyczaj kilkanaście minut (nie licząc przygotowania pacjenta). Po zabiegu pacjent musi pozostać w klinice 20-30 minut – po tym czasie lekarz dokonuje kontroli efektów przeprowadzonej korekcji i pacjent może udać się do domu.

Efekty zabiegu

Laserowa korekcja pozwala na trwałe usunięcie takich wad wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Efekt w postaci prawidłowego widzenia bez okularów i soczewek odczuwalny jest niemal od razu po zabiegu. Na pełen efekt należy jednak poczekać – zazwyczaj kilka dni. Bardzo ważne jest, by w tym okresie bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, tzn.:

  • używać specjalnych kropli do oczu (pacjent dostaje zestaw preparatów od lekarza),
  • przestrzegać terminu wizyty kontrolnej,
  • chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym (bezpośrednio po zabiegu należy założyć okulary przeciwsłoneczne, ponieważ może pojawić się nadwrażliwość na światło),
  • zrezygnować z makijażu w okolicach oczu przez ok. 2 tygodnie,
  • unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych i zakurzonych,
  • przez ok. 2 miesiące nie korzystać z basenu, solarium i sauny,
  • unikać przez pierwszy miesiąc intensywnego wysiłku fizycznego.
10 października 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content