Zespół suchego oka jako problem współczesnej cywilizacji

Zespół suchego oka jako problem współczesnej cywilizacji

Zanieczyszczone powietrze, wszechobecne alergeny, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem i długie godziny spędzone przed monitorem komputera czy ekranem telefonu – to tylko niektórzy sprawcy powstania zespołu suchego oka. ZSO bywa również następstwem zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób autoimmunologicznych, stosowania różnych leków, a nawet palenia papierosów.
Schorzenie to spowodowane jest zaburzeniami filmu łzowego (niedostateczna produkcja łez bądź też wydzielanie łez o nieprawidłowym składzie). Powierzchnia oka jest niewystarczająco nawilżona, przez co dochodzi do wysychania rogówki oraz spojówki.

OBJAWY

ZSO objawia się przede wszystkim pieczeniem oczu oraz uczuciem piasku pod powiekami. Może pojawić się również zaburzenie widzenia, uczucie suchości oczu i ich przekrwienie oraz wydzielina w worku spojówkom. Wbrew pozorom zespołowi suchego oka może towarzyszyć prawidłowe, a nawet zwiększone wytwarzanie łez – jednak ich skład jest zaburzony, przez co nie zapewniają dostatecznego poziomu nawilżenia.

JAK UNIKNĄĆ ZSO?

W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości warto skorzystać z pomocy okulisty celem diagnostyki i dopasowania sposobu leczenia. Jeśli natomiast chodzi o profilaktykę, to nie ma skutecznych metod, które na 100% pozwolą uniknąć ZSO. By zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto jednak pamiętać o:

  • dbaniu o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia,
  • ochronie oczu przed promieniowaniem słonecznym,
  • częstym mruganiu,
  • robieniu przerw podczas pracy przy komputerze,
  • higienie brzegów powiek,
  • diecie bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
14 października 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content