Kiedy optometrysta a kiedy okulista?

Kiedy optometrysta a kiedy okulista?

Bardzo często okuliście przypisuje się wszystkie czynności związane z badaniem wzroku, leczeniem chorób oczu oraz doborem soczewek. Niektórzy pacjenci są przekonani, że ich problem może rozwiązać jedynie okulista. A istnieją przecież także inni specjaliści, optometryści. Kiedy zatem warto skorzystać z pomocy optometrysty, a kiedy konieczna jest konsultacja okulistyczna?

OKULISTA

Ma znacznie szersze kompetencje niż optometrysta. To lekarz, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób oczu. Okulista to osoba, do której w pierwszej kolejności powinniśmy się wybrać w przypadku dolegliwości związanych z oczami (ból, pieczenie, zaburzenie widzenia). Okulista pomoże również przy doborze mocy okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych.

OPTOMETRYSTA

By zostać optometrystą, nie trzeba być lekarzem ani posiadać wykształcenia medycznego. Optometrysta nie zajmuje się leczeniem chorób oczu, a rozpoznawaniem i korekcją wad wzroku. To do niego należy się udać, gdy potrzebujemy pomocy przy doborze szkieł korygujących. Wykona on dokładne pomiary, które pozwolą dobrać soczewki kontaktowe bądź okularowe o odpowiedniej mocy. Optometryści to zazwyczaj osoby z wykształceniem fizycznym w zakresie optometrii.

16 października 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content