Pachymetria rogówki. Brzmi tajemniczo?

Pachymetria rogówki. Brzmi tajemniczo?

Jednym z ważniejszych badań diagnostycznych w okulistyce jest pachymetria. Sama nazwa badania zazwyczaj niewiele mówi pacjentom, dlatego wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest tajemniczo brzmiąca tachymetria: jest to ocena grubości rogówki. W Eyemed badanie wykonujemy przy użyciu metody ultradźwiękowej (tradycyjna metoda dotykowa) oraz tomografii przedniego odcinka oka (metoda bezdotykowa).

W jakim celu wykonuje się pachymetrię?

Rogówka jest elementem gałki ocznej, który ma ogromne znaczenie dla procesu widzenia. Wszelkie nieprawidłowości w jej budowie (tj. zbyt cienka lub zbyt gruba rogówka) mogą świadczyć o istnieniu patologii wymagających leczenia. Badanie to jest obowiązkowe w diagnostyce jaskry i nadciśnienia ocznego. Stanowi również ważny element kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych na rogówce, a także planowania ich trybu oraz sposobu.

Przebieg badania jest różny w zależności od wybranej metody. Podczas badania ultradźwiękowego końcówka urządzenia dotyka rogówki pacjenta, dlatego też stosuje się znieczulenie miejscowe (krople znieczulające). W przypadku użycia tomografii laserowej nie ma natomiast konieczności podania znieczulenia, ponieważ podczas badania nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu z okiem.

8 listopada 2019 Aktualności
About Sławomir Rokita

Skip to content