Angiografia OCT- na czym polega i jakim sprzętem dysponujemy?

Angiografia OCT- na czym polega i jakim sprzętem dysponujemy?

Angiografia OCT (OCTA) jest nową,  nie inwazyjną metodą obrazowania naczyń siatkówki i naczyniówki w technologii 3D. Angio OCT wykrywa przepływ w naczyniach, bazując na wewnętrznym kontraście ruchu poszczególnych cząsteczek, takich jak krwinki czerwone.   Obrazowanie naczyń odbywa się na różnych głębokościach siatkówki i naczyniówki.

Wizualizacja 3D sprawia, że OCTA jest najlepszym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu leczenia schorzeń siatkówki takich jak zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa, zakrzepy naczyń siatkówki, telangiektazje siatkówkowe, centralna surowicza chorioretinopatia, guzy jak również jaskra i inne neuropatie nerwu wzrokowego.

W przeciwieństwie do badań angiograficznych OCTA nie wymaga podania kontrastu i jest procedurą całkowicie nieinwazyjną oznacza to, że nie wymaga żadnego  przygotowania do badania.

W naszej klinice posiadamy aparat SS-OCT Triton  firmy Topcon, który służy do wykonywania zarówno badania OCT jak i angiografii OCT.  Obrazy uzyskane z aparatu cechuje bardzo wysoka jakość, dzięki czemu możliwa jest lokalizacja zmian i szczegółowe określenie ich charakteru.

13 lutego 2020 Bez kategorii
About Sławomir Rokita

Skip to content