Przyjęcia pacjentów w Stanie Epidemii

Szanowni Państwo

W związku z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 marca 2020 roku oraz biorąc pod uwagę, że 13 marca 2020 roku ogłoszono w Polsce Stan Zagrożenia Epidemicznego a następnie Stan Epidemii, Centrum Okulistyczne Eyemed od poniedziałku 16 marca 2020 roku zawiesiło udzielanie świadczeń zdrowotnych, które mogą odbyć się w innych terminach.

Planowo realizowane będą wizyty i zabiegi prowadzone w ramach programu lekowego leczenia AMD – zgodnie z Komunikatem opublikowanym 13 marca 2020 roku przez Ministra Zdrowia dla podmiotów leczniczych realizujących umowy w rodzaju Leczenie szpitalne – programy lekowe oraz Leczenie szpitalne – chemioterapia.

Ponadto będą udzielane świadczenia w zakresie wizyt kontrolnych po zabiegach operacyjnych, które muszą się odbyć w określonych prawem terminach.

Wszyscy pacjenci zapisani już na wizyty i zabiegi otrzymają szczegółowe informacje i instrukcje.

Przychodnie i szpital okulistyczny Eyemed będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00.

Pracownicy rejestracji Eyemed i lekarze będą pełnili dyżur telefoniczny.

Pacjenci ze stanem nagłym okulistycznym, którzy mają historię leczenia w Eyemed, powinni zadzwonić do Eyemed w celu odbycia teleporady. Telefony do poradni i szpitala 81 473 71 78, tel. 81 477 90 70.

Po odbyciu teleporady lekarz zdecyduje o tym czy taki pacjent ma się zgłosić osobiście na wizytę. Pacjent odbywający wizytę w poradni musi dostosować się do wszelkich zaleceń epidemiologicznych i nie może mieć żadnych objawów chorobowych a jego temperatura ciała musi być w zakresie 35,5C – 37,5C.

Na teren Eyemed mogą wejść wyłącznie osoby wcześniej umówione;

Każda osoba wchodząca do Eyemed zobligowana jest do przestrzegania wprowadzonych zasad bezpieczeństwa ( dezynfekcja rąk, pomiar temperatury, uzupełnienie ankiety epidemiologicznej). Osoby z temp. ciała powyżej 37.50C nie zostaną wpuszczone;

Pacjent umówiony na wizytę może pojawić się maksymalnie z jedną osobą towarzyszącą, nie wcześniej niż 10-15 minut przed wyznaczoną godziną wizyty. Pacjenci, którzy przyjadą wcześniej nie zostaną wpuszczeni na teren przychodni;

Każdy pacjent, u którego występuje gorączka, kaszel, duszności lub który miał bliski kontakt z osobą chorą, proszony jest o kontakt telefoniczny z rejestracją w celu odwołania zaplanowanej wizyty/zabiegu i umówienia nowego terminu;

 

Drodzy Pacjenci

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 zalecamy abyście przede wszystkim pozostali w domach. Ponadto bardzo ważne abyście:

– zdrowo się odżywiali i pamiętali o systematycznym nawadnianiu organizmu nawet wtedy, gdy nie chce się Wam pić;

– często myli ręce wodą z mydłem przez minimum 30 sekund, nawet co godzinę;

– często myli stół, blat kuchenny i wszelkie przedmioty, które dotykacie ręką w domu;

– powstrzymali się z dotykaniem rękoma ust, nosa oczu oraz innych części twarzy;

– ograniczyli do minimum wizyty jakichkolwiek osób obcych i znajomych oraz rodziny;

– unikali kontaktu osobistego z dziećmi, które często nie mają żadnych objawów choroby a zarażają;

– jedli przede wszystkim potrawy gorące;

– robili zakupy spożywcze w rękawiczkach lateksowych, które na pewno posiadacie w każdej kuchni. Po przyjściu do domu z zakupami nie należy stawiać torby na podłodze czy krześle, ale jak najszybciej zanieść do łazienki i postawić tam na podłodze lub w wannie. Nie zdejmując rękawiczek należy wyjąć produkty z torby i te opakowane w szczelne opakowania plastikowe umyć wodą z mydłem, przekładając do innej czystej torby. Inne produkty takie jak pieczywo należy włożyć do piekarnika i trzymać w 80 C przez 20 minut. Torbę również należy umyć. Pamiętajcie, że w sklepie każdy chory, których niestety na razie będzie przybywać, mógł kichnąć na opakowania z produktami spożywczymi, które przyniesiecie do domu. Koronawirus w temperaturze pokojowej utrzymuje się wiele dni, a w temperaturze ok. 4 C może się utrzymywać nawet do miesiąca. Zatem szczególnie niebezpieczne są te wszystkie produkty, które przechowywane są w warunkach chłodniczych.

– gdy jesteście poza domem zachowujcie min 2 metry odstępu od innych osób;

– otwierając drzwi do sklepu, urzędu, apteki, poczty itd. zawsze starajcie się natychmiast zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu 60% przy czym płyn ma się utrzymać na dłoniach minimum 30 sekund – dopiero po takim czasie dezynfekcja jest skuteczna. Jeżeli płyn wyparuje wcześniej, dezynfekcję należy przeprowadzić ponownie.

– zanim wsiądziecie do samochodu zdezynfekujcie ręce płynem dezynfekcyjnym;

– nie podróżujcie samochodami osobowymi, z których korzysta wiele nieznanych osób – np. taxi. Bezpieczniej jest w publicznych środkach komunikacji miejskiej, ale należy zawsze po wyjściu zdezynfekować ręce;

– unikajcie osób, które kaszlą;

– regularnie dezynfekujcie swój telefon i nie korzystajcie z niego podczas posiłków. Nie udostępniajcie go również innym osobom.

– nie rozpoczynajcie nigdy pracy przy komputerze zanim nie zdezynfekujecie klawiatury, myszki oraz całego biurka i oparcia pod łokcie Waszego krzesła;

– o ile to możliwe dokonujcie opłaty wyłącznie przy pomocy karty kredytowej. Traktujcie każdy banknot i monety jako źródło zakażenia. Po każdym kontakcie z pieniędzmi natychmiast dezynfekujcie lub myjcie ręce wodą z mydłem;

– nie używajcie maseczek chirurgicznych bez specjalnych filtrów. Długie noszenie takiej maseczki zwiększa ryzyko zarażenia.

– unikajcie większych skupisk ludzkich,

– pamiętajcie, że możecie przechodzić chorobę bezobjawowo lub choroba objawi się u Was za kilka dni a już zarażacie więc nie narażajcie innych;

– kichajcie wyłącznie w chusteczkę lub w wewnętrzną część łokcia;

– posłuchajcie głosu Biskupów i uczestniczcie we Mszy Świętej transmitowanej przez radio i telewizję;

– gdy poczujecie się źle, macie gorączkę, kaszel, duszności, ból głowy – nie ruszajcie się z domu tylko zadzwońcie po pomoc pod numer NFZ 800 190 590. W szpitalu na izbie przyjęć możecie z różnych przyczyn nie zostać przyjęci, natomiast jest duże prawdopodobieństwo zarażenia od osób tam obecnych.

 

Sławomir Rokita

Dyrektor Centrum Okulistycznego Eyemed

13 marca 2020 Bez kategorii
About Ewa Płudowska