Zespół suchego oka – leczenie

Strona główna > Baza Wiedzy > Zespół suchego oka – leczenie

Co zrobić, kiedy oko staje się suche? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań, wśród osób, które pracują przed monitorem ekranowym, przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, albo palą papierosy. Tymczasem z naszej perspektywy to pytanie już wskazuje na konieczność zbadania pacjenta pod kątem podjęcia leczenia zespołu suchego oka (ZSO). Jak leczyć to schorzenie wywołane zaburzeniem filmu łzowego tak, aby nie wywołać poważniejszych problemów? Zaraz dowiesz się wszystkiego.

Tworzysz grafikę. Piszesz treści. Zarządzasz zespołem ludzi. Wysyłasz firmowe e-maile, obsługujesz specjalistyczne oprogramowanie, sprzedajesz dla kogoś albo prowadzisz swoją firmę. Jednym słowem spędzasz dużo czasu przed ekranem komputera i telefonu komórkowego.

Czujesz jednak, że ten tryb pracy odbija się na Twoim samopoczuciu i zdrowiu. Cały czas szczypią Cię oczy, do tego czujesz jakbyś miał piasek pod powieką – od rana do wieczora – cały dzień czujesz dyskomfort, a do tego pojawia się u Ciebie silne łzawienie po tym, jak wychodzisz z pracy i wsiadasz do samochodu. Nie potrafisz opanować łzawienia oka akurat wtedy, kiedy musisz dobrze widzieć, bo prowadzisz samochód.

Masz w domu krople. Co jakiś czas w kryzysowych chwilach wpuszczasz do oka po kropli, ale brakuje Ci rozwiązania, które na stałe pomoże Ci uporać się z zespołem suchego oka? Jeżeli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Co jest przyczyną zespołu suchego oka?

Z punktu widzenia komfortu życia i pracy każda dolegliwość, związana z okiem powinna dać Ci wyraźny sygnał, że trzeba zainteresować się przyczyną takiego stanu rzeczy. Jednak zbyt długo pracujemy w zawodzie, aby wierzyć w to, że pacjenci od razu po pierwszym epizodzie związanym z uczuciem suchości w oku – zgłoszą się na badania diagnostyczne.

Wiemy, jak to wygląda w praktyce. Pacjenci mówią, że nie mają czasu, że myśleli, że to tylko chwilowy dyskomfort, albo nie chcieli zgłaszać się po pomoc w tak błahej (ich zdaniem) sprawie.

Co w takim razie jest przyczyną suchości oka – schorzenia, spowodowanego zaburzeniem filmu łzowego, czyli niedostatecznej produkcji łez, albo wydzielaniem łez o nieprawidłowym składzie? Najczęściej mówimy o takich sytuacjach jak:

  • praca przed monitorem ekranowym,
  • długie godziny spędzone z telefonem komórkowym w ręku,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • unoszące się w powietrzu alergeny,
  • przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne,
  • stosowanie niektórych leków,
  • palenie papierosów.

W efekcie pojawia się sytuacja, w której powierzchnia oka jest wystarczająco nawilżona, a to z kolei prowadzi do wysychania rogówki i spojówki. Zespół suchego oka mamy prawie gotowy!

Objawy zespołu suchego oka

Możesz pomyśleć: Skoro pracuję w trudnych warunkach, to co ja mogę z tym zrobić? Taką mam pracę! Tymczasem oprócz uczucia suchości oka, może pojawić się i Ciebie zaburzenie widzenia, światłowstręt, szczypanie, swędzenie, przekrwienie oczu albo niepokojąca wydzielina w worku spojówki. Wszystko to ostatecznie może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, a chyba nie zależy Ci na tym, prawda?

Temu wszystkiemu może towarzyszyć prawidłowe, a nawet zwiększone wytwarzanie ilości łez. Nie zmartwiło Cię to jeszcze? Musisz wiedzieć, że skład łez jest prawdopodobnie zaburzony, przez co nie zapewniają dostatecznego poziomu nawilżenia Twojego oka. Nie bagatelizuj takich sytuacji.

Dlaczego to takie ważne, aby Twoje oko było właściwie nawilżone? 

Zobacz. Cienka powłoka filmu łzowego nie tylko dostarcza tlen i właściwe składniki odżywcze, ale też chroni nasze oczy przed urazami i ewentualnymi infekcjami.

Być może zdarzyło Ci się kiedyś, że w czasie spaceru lub jazdy na rowerze wpadła Ci do oka mała mucha, albo inny owad. Co wtedy się dzieje? Dzięki automatycznej reakcji nasze oko zaczyna się bronić, intensywnie nawilżając swoją powierzchnię. Właśnie taka reakcja chroni oko przed urazami. 

A co się dzieje, kiedy cierpisz na zespół suchego oka i właśnie wyszedłeś z pracy, w której 8 godzin pracowałeś przed monitorem komputera, przy sztucznym świetle, w klimatyzowanym pomieszczeniu? Taka mucha może Ci wyrządzić spory dyskomfort na dłużej, bo powierzchnia oka nie jest wystarczająco nawilżona, przez co normalnie dochodzi do wysychania rogówki i spojówki.

Jak można samodzielnie radzić sobie z uczuciem suchego oka?

Po pierwsze: Stosuj krople do oczu.

Skoro wiesz, że przebywasz na co dzień w warunkach, które nie sprzyjają nawilżonemu oku – postaraj się zrekompensować ten stan rzeczy i stwórz sobie takie zastępcze warunki. Kup i stosuj krople do oczu, dzięki temu poczujesz ulgę, nawilżenie i lepszy komfort widzenia. Noś przy tym okulary słoneczne, które chronią Twoje oczy.

Możesz też nawilżać samo pomieszczenie przy pomocy nawilżaczy lub mokrych ręczników, wywieszonych zimową porą na kaloryferze. Nie patrz też cały czas w jeden punkt – staraj się często mrugać, a zwłaszcza pracując przy komputerze.

W końcu zwróć też uwagę na swoją dietę. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziesz w olejach roślinnych oraz orzechach i nasionach – będą doskonałym uzupełnieniem diety.

Po drugie: Umów się na wizytę diagnostyczną.

Przyjrzyj się temu, jak często miewasz suche oko i jeśli czujesz, że krople to tylko doraźna forma pomocy, bo na dłuższą metę nie działają – to umów się ze specjalistą z Eyemed, który zbada Twoje łzy i określi stopień złożoności problemu i doradzi Ci właściwą formę leczenia zespołu suchego oka.

Jak wygląda leczenie zespołu suchego oka?

Samo podjęcie decyzji o wizycie u lekarza to już pierwszy ważny krok. Diagnosta z Kliniki Okulistycznej Eyemed zleci Ci wykonanie szeregu badań. Po co? Dzięki temu będzie mógł oceniać strukturę filmu łzowego i sprawdzić, czy i co źle działa.

Jakie badania można wykonać w Eyemed w celu zdiagnozowania i leczenia zespołu suchego oka?

  • Test Schirmera, dzięki któremu możemy oszacować ilość wydzielanych łez.
  • Pomiar czasu przerwania filmu łzowego, który poinformuje nas o jego stabilności, która zależy od grubości i jakości warstwy lipidowej filmu łzowego.
  • Barwienie powierzchni gałki ocznej fluoresceiną z zastosowaniem filtra kobaltowego/niebieskiego. To ułatwia diagnoście obserwację uszkodzeń nabłonka, które pokrywają rogówkę i spojówkę.
  • Meibografia. To badanie, które wykonujemy za pomocą specjalistycznej kamery, dzięki której sprawdzamy stan gruczołów (MGD) i ich ewentualny zanik.
  • Badanie gruczołów Meiboma. Tu weryfikujemy stan i rodzaj wydzieliny, która wydostaje się z ujść gruczołów w krawędzi powieki.

Teraz już wiesz, że zespół suchego oka to schorzenie, które warto leczyć. Wiesz też, co jest jego przyczyną i jak możesz samodzielnie przynieść sobie ulgę, zanim umówisz się na właściwe badania w Klinice Oka Eyemed. Nie warto bagatelizować uczucia, które wiąże się z suchym okiem. Tak czy owak, warto poświęcić swój cenny czas na to, aby zbadać swoje oczy, bo dzięki temu możesz uniknąć innych poważnych dolegliwości, które powstaną z powodu bagatelizowania zespołu suchego oka.

Przejdź na stronę i sprawdź kiedy możemy Ci pomóc. W celu umówienia się na badania prosimy o rezerwację terminu za pomocą tej strony internetowej.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę
Centrum Okulistyczne Eyemed
ul. Pana Balcera 6b w Lublinie
tel. +48 81 477 90 70

Eyemed to klinika okulistyczna, która specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób oczu. Nasi doświadczeni lekarze oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Każdy okulista w Eyemed dba o to, aby  zapewnić pacjentom najlepszą opiekę, podchodząc do potrzeb każdego z nich indywidualnie.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content