Laserowa korekcja wad wzroku

Życie bez ograniczeń

Laserowa korekcja wzroku skierowana jest dla wszystkich osób z wadami wzroku, którzy cenią sobie życie bez ograniczeń. W szczególności dla osób uczących się lub pracujących, którzy potrzebują perfekcyjnej ostrości widzenia: studenci, osoby pracujący przy komputerach, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, zawodowi kierowcy, policjanci, ratownicy, sportowcy, piloci, żołnierze, etc.  Zabieg przeznaczony jest dla osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe z powodu krótkowzroczności, dalekowzroczności czy też astygmatyzmu. Jeśli wada wzroku przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu zgłoś się do nas.

Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w Centrum Okulistycznym Eyemed w Lublinie, gdzie leczymy każdego roku ok. 15 000 pacjentów. Zespół operacyjny Dyrektora Medycznego dr Pawła Klonowskiego, w oparciu o wyniki uzyskane w czasie zaawansowanej diagnostyki – Indywidual Topografical Values, dobierze najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę zabiegu. Na tej podstawie, w oparciu o Twój niepowtarzalny kształt rogówki, utworzony zostanie plan operacyjny, a zabieg korekcji wady wzroku będzie wykonany z wykorzystaniem nowego lasera excimerowego niemieckiej firmy Schwind.

Precyzja – dokładność – indywidualizm – doświadczenie – ludzie – urządzenia

Korzyści dla Pacjenta

 • Najmniejszy punkt promienia lasera na rynku gwarantuje precyzyjność Twojego zabiegu,
 • Zmienny profil lasera pozwala uzyskać idealnie gładką rogówkę dzięki czemu będziesz widział lepiej,
 • ITEC – kontrola termiczna daje Ci pełnię bezpieczeństwa,
 • Permanentna kontrola warunków operacyjnych wpływa na dokładność Twojego zabiegu,
 • Zindywidualizowana i precyzyjna diagnostyka, której dane przenoszone są do lasera i są stale sprawdzane, pozwalają Ci czuć się pewnie i spokojnie,
 • 1050 razy na sekundę sprawdzamy położenie Twojego oka więc możesz być całkowicie zrelaksowany podczas zabiegu,
 • Bezdotykowa procedura laserowania SmartSurfACE, łącząca sprawdzoną metodę modelowania rogówki TransPRK z technologią SmartPulse, pozwala na bezpieczne i precyzyjne wygładzenie rogówki, co zdecydowanie podnosi jakość korekcji Twojego wzroku. W rezultacie otrzymasz wyraźne widzenie bez żadnych kompromisów. Tą technologię posiada wyłącznie laser Swind Amaris.

Okulary, soczewki kontaktowe czy chirurgia refrakcyjna

Wady refrakcji wynikają z nieprawidłowej budowy układu optycznego oka. Należą do nich krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Są one najczęstszą przyczyną upośledzenia widzenia na świecie. Najprostszą metodą korekcji wad wzroku są okulary, jednak wiele osób je noszących czuje ograniczenia w codziennym życiu, aktywności zawodowej, zajęciach rekreacyjnych czy sportowych wynikających z ograniczenia mobilności, ciężaru, ograniczeniu pola widzenia, parowaniu szkieł oraz ryzyka urazu. Ponadto przyczyną dyskomfortu może być powodowana przez nie zmiana wyglądu twarzy. Soczewki kontaktowe ze względu na częste przypadki podrażnień powierzchni oka, alergii na środki czyszczące oraz cenę, nie u każdego okazują się być długoterminowym rozwiązaniem.

Chirurgia refrakcyjna może być realną alternatywą dla pacjentów borykających się z powyższymi problemami.

Centrum Okulistyczne Eyemed w Lublinie zaprasza pacjentów na bezpłatną konsultacje.

laserowa1

Zalety chirurgii refrakcyjnej rogówki

Pozwala uniknąć komplikacji związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Daje możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych takich jak pływanie, wspinaczka, jazda na rowerze bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Pozwala na wygodne życie i pełną jakość widzenia przy wykonywaniu  podstawowych aktywności domowych takich jak makijaż, gotowanie czy oglądanie telewizji.

 • Operację wady wzroku robisz tylko raz na całe życie
 • Nie musisz ciągle kupować nowych okularów korekcyjnych lub soczewek
 • Możesz nosić każdy rodzaj modnych okularów przeciwsłonecznych
 • Możesz bez przeszkód uprawiać każdy sport bez obawy o uraz

Wizyta kwalifikacyjna

Do wykonania laserowej korekcji wzroku potrzebne jest pozyskanie jak największej ilości informacji o wielkości i rodzaju wady oraz jego indywidualnych parametrach po to, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu oraz stworzyć zindywidualizowany plan działania lasera.

Pobyt pacjenta w Centrum Okulistycznym Eyemed w trakcie kwalifikacji trwa do 2 godzin. Ze względu na stosowane w trakcie badań krople rozszerzające źrenice pacjent kilka godzin po wizycie nie może prowadzić samochodu.

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe muszą je zdjąć odpowiednio wcześnie przed kwalifikacją do zabiegu, ponieważ ich rogówka musi odzyskać swój naturalny kształt. Dotyczy to zarówno soczewek twardych jak i miękkich miesięcznych, dwutygodniowych czy jednodniowych.

Soczewki sferyczne i toryczne miękkie należy zdjąć 7 dni a twarde aż 30 dni przed kwalifikacją.

W trakcie jednej wizyty kwalifikacyjnej wykonuje się m.in. :

 • badanie autorefraktometrem
 • ocenę refrakcji oka i ostrości wzroku, obecnie użytkowanej korekcji
 • badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego
 • badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka
 • pachymetrię ( grubość rogówki)
 • ocenę przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej
 • keratometrię ( krzywizna rogówki)
 • biometrię ( pomiar długości gałki ocznej)
 • tonometrię ( badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego)
 • topografię rogówki (badanie mapy przedniej i tylnej powierzchni rogówki)
 • inne badania wg wskazań lekarza

Wszystkie szczegółowo wykonane badania na stacji diagnostycznej przenoszone są z komputera do pamięci lasera w celu perfekcyjnego wykonania zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu

 • Musisz być pacjentem pełnoletnim
 • Mieć ustabilizowaną wadę wzroku conajmniej dwa lata
 • Twoja krótkowzroczność nie jest większa niż -10 dioptrii, dalekowzroczność +6 dioptrii oraz astygmatyzm nie większy niż 6 dioptrii.
 • Nie cierpisz na dodatkowe schorzenia takie jak  podwyższone ciśnienie śródgałkowe, zmętnienie soczewki, nieprawdłową grubość rogówki

Użytkownicy soczewek kontaktowych jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych muszą przestać je nosić 2 tygodnie przed zabiegiem, torycznych – 3 tygodnie a soczewek twardych miesiąc przed zabiegiem.

Minimum 48 godzin przed zabiegiem nie wolno stosować kosmetyków do twarzy, takich jak: kremy, pudry, cienie do powiek, tusze do rzęs itp. Bardzo istotne jest także niespożywanie alkoholu minimum 48 godzin przed zabiegiem – w przeciwnym wypadku może to mieć bardzo negatywny wpływ na efekt końcowy zabiegu. Nie należy przerywać stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie wolno być w ciąży, a także planować ciąży w okresie rekonwalescencji po zabiegu.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wad wzroku:

 • pacjent zgłasza się o wyznaczonej godzinie do naszego Centrum Okulistycznego 
 • w szatni pacjent dostaje ubranie jednorazowe w które się przebiera po czym z pielęgniarką udaję się do pokoju pacjenta gdzie podpisuję zgodę na zabieg i ma zakraplane oczy
 • pacjent udaję się na salę operacyjną gdzie ma ponownie zakraplane oczy. Kładzie się na stole operacyjnym na którym jest przygotowywany do zabiegu: przemywane jest pole operacyjne specjalnym środkiem odkażającym , zakładana jest serweta okulistyczna ze specjalnie wyciętym otworem na oko, zakładana jest rozwórka uniemożliwiająca zamknięcie oka podczas zabiegu
 • chirurg odpowiednio ustawia ramię lasera i rozpoczyna zabieg,w trakcie którego pacjent jest w stałym kontakcie z chirurgiem i jest informowany na bieżąco o wykonywanych działaniach
 • po zabiegu zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa, która przyspiesza regeneracje i gojenie się rogówki, 
 • pacjent wraca do pokoju pacjenta gdzie pod opieką pielęgniarki odpoczywa po zabiegu. Dostaje wodę, sok do picia oraz batona na wzmocnienie
 • po około 20-30 minutach chirurg w celu kontroli ogląda oczy w lampie szczelinowej
 • pacjent dostaje zestaw specjalnych kropli, które wystarczają na miesiąc, informowany jest o godzinie wizyty kontrolnej, na którą obowiązkowo zgłasza się następnego dnia. Zostaje również poinformowany o zaleceniach po zabiegu 
 • jeśli pacjent czuję się dobrze wraca z osobą towarzyszącą do domu

O czym należy pamiętać po zabiegu

Operacje laserowej korekcji wzroku wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym i są one całkowicie niebolesne. Należy jednak wiedzieć, że po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z gojeniem się oka.

W pierwszym tygodniu po zabiegu refrakcyjnym należy unikać intensywnej pracy. W okresie pooperacyjnym pacjenci powinni unikać pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, a przez pierwszy miesiąc – intensywnego wysiłku fizycznego (np. ćwiczeń na siłowni).

Przez okres 2 tygodni nie wolno nakładać makijażu.

Przez dwa miesiące nie wolno kąpać się w basenach, jeziorach, morzu, korzystać z solarium i sauny ani przebywać na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

dr-woman.png

Laser Amaris

W naszym Centrum  Okulistycznym Eyemed wykonujemy zabiegi laserem Amaris, który jest  jednym z najnowocześniejszych produktów niemieckiej firmy Schwind Eye-tech-solutions, wiodącego producenta urządzeń laserowych na świecie. Częstotliwość taktowania laserów Amaris ( szybkość pracy) wynosi 500-1000Hz co powoduje, że w ciągu 1 sekundy precyzyjnie wysyłanych jest od 500 do 1000 impulsów, które są odpowiednio rozmieszczone na rogówce. Dzięki temu zabieg trwa niezwykle krótko i unikamy efektu termicznego uszkodzenia rogówki. W czasie mniejszym niż 2 sekundy likwiduje się wartość wady wzroku o 1 dioptrię. 

Laser posiada najmniejszą średnicę wiązki  0.54 mm dostępną na rynku laserów na świecie, umożliwiającą w bardzo precyzyjny sposób modelowanie rogówki. System śledzenia oka, który monitoruje ruch gałki 1050 razy na sekundę, pozwala wykonać zabieg precyzyjnie i bezpiecznie. Laser Amaris posiada unikalną możliwość laserowania nabłonka rogówki dzięki czemu chirurg w czasie operacji nie dotyka do oka żadnymi narzędziami mechanicznymi. Laser wykorzystuje w czasie operacji 2 poziomy energii:

 • podczas pierwszej części zabiegu stosuje się wyższą energię ( 80%) po to, żeby wiązka lasera usunęła większą części tkanki
 • w drugiej części wykorzystuje się niższą energię (20%) stosując innowacyjną  technologię SmartPulse  (wygładzanie rogówki)

Połączenie metody laserowego usuwania nabłonka z modelowaniem SmartPulse została nazwana Smartsurface i jest to obecnie najlepsza technika operacji powierzchownych rogówki.

Więcej informacji uzyskają Państwo w klinice okulistycznej Eyemed w Lublinie.

Laserowa korekcja wzroku – słownik

 1. SmartSurface

  Technologia SmartSurfACE dostępna w klinice okulistycznej Eyemed w Lublinie pozwala na osiągnięcie nieskazitelnie gładkiej powierzchni rogówki w trakcie zabiegu operacyjnego. W rezultacie pacjenci doświadczają natychmiastowych wyników w postaci ostrego widzenia w bardzo krótkim okresie po zabiegu. Okres pełnego powrotu do zdrowia jest skrócony, a jakość widzenia poprawia się szybciej w porównaniu do tradycyjnych powierzchownych metod laserowej korekcji wad wzroku. Do tej pory najpopularniejszą procedurą stosowaną w wielu klinikach okulistycznych był LASIK, w trakcie którego występuje potrzeba nacięcia płatka rogówki.

  Obecnie najnowsze osiągnięcia fizyki i optyki doprowadziły do rozwoju metody operowania rogówki, która jest niezwykle delikatna i precyzyjna – SmartSurfACE. Przewagą metody SmartSurfACE jest bezkontaktowa operacja (touch-free laser vision correction), niewymagająca nacinania rogówki jak w innych technikach operacyjnych. Jest to nieinwazyjna, bezpieczna, delikatna a jednocześnie niestresująca dla pacjenta operacja korekcji wady wzroku.

 2. LASEK (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy)

  Metoda LASEK wskazana jest w przypadkach zbyt cienkiej rogówki, a także gdy z różnych powodów nie można wykonać metody SmartSurface, EBK z technologią SmartPulse czy FemtoLASIK. Metoda ta pozwala na zachowanie nabłonka rogówki, co korzystnie wpływa na proces gojenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kropelkowym. Podstawowa różnica pomiędzy metodą LASEK i SmartSurface czy FemtoLASIK polega na wytworzeniu bardzo cienkiego płatka grubości 60-90 µm, obejmującego wyłącznie nabłonek rogówki. W naszej Klinice LASEK stosujemy do korekcji krótkowzroczności do -7,0 D lub dalekowzroczności do + 6,0 D z/bez astygmatyzmu. W metodzie LASEK aplikuje się specjalny płyn, który umożliwia zmiękczenie i odsunięcie powierzchownej warstwy nabłonka rogówki. Następnie chirurg wykonuje fotoablację – laserowe modelowanie rogówki za pomocą lasera ekscimerowego Schwind Amaris. Na koniec zabiegu płatek rogówki zostaje precyzyjnie ułożony w pozycji pierwotnej i założona zostaje soczewka kontaktowa na 4 -7 dni. Prawidłowe widzenie po zabiegach LASEK pojawia się zwykle po około 2-4 tygodniach.

 3. Keratektomia Epi-Bowman (EBK)

  Metoda EBK z technologią Smart Pulse polega na delikatnym usunięciu nabłonka bez ingerencji w głębsze warstwy (warstwa Bowmana pozostaje nienaruszona). Dynamiczny epikeratom usuwa nabłonek warstwa po warstwie, jednocześnie zbierając usunięte komórki. Atutem EBK jest brak konieczności stosowania metalowych narzędzi oraz substancji chemicznych. Metoda ta gwarantuje pacjentowi komfort ze względu na krótki czas regeneracji i mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu. Dodatkowo technologia SmartPulse powoduje, że rogówka jest idealnie wygładzona czego nie da się osiągnąć bez użycia lasera Swind Amaris.

 4. FemtoLASIK (Femto Laser Assisted In Situ Keratomileusis)

  FemtoLASIK jest jedną z najpopularniejszych zabiegów laserowej korekcji wzroku, krótki i niebolesny, wykonywany jednoczasowo w obu oczach. FemtoLASIK przeznaczony jest do usuwania wad w szerokim zakresie: krótkowzroczność do -10,0 D oraz astygmatyzm i nadwzroczność do +6 D. Pierwszy etap korekcji wady wzroku polega na utworzeniu płatka rogówki za pomocą lasera femtosekundowego o grubości około 100 mikronów. Następnie laser excimerowy Schwind Amaris precyzyjnie modeluje głębokie warstwy rogówki. Po zakończeniu działania wiązki lasera, płatek rogówki wraca na pierwotne miejsce, stając się doskonałym opatrunkiem przez co powrót widzenia jest niezmiernie szybki. W Eyemed dodatkowo stosujemy technologię SmartPulse, która wygładza rogówkę, dzięki czemu osiąga się lepszą ostrość wzroku i skraca się czas gojenia. Zabieg z wykorzystaniem SmartPulse jest zdecydowanie bardziej korzystny dla Pacjenta.

Skip to content

Centrum Okulistyczne Eyemed jest w trakcie realizacji projektu rozwojowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa III Konkurencyjność przedsiębiorstw. Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP. Tytuł Projektu: „Wdrożenie wyników prac B+R przez GABI-BIS IWONA SZYMANIAK-ROKITA, SŁAWOMIR ROKITA, WOJCIECH DZIOBA, PIOTR BIELECKI S.C. poprzez wprowadzenie nowej usługi korekcji aberracji wyższego rzędu (HOA) w chirurgii wad wzroku oraz leczenia zaćmy”. Wartość Projektu: 2 856 289, 00 PLN Wartość dofinansowania: 1 999 402, 30 PLN Cel Projektu: Celem projektu jest wdrożenie prac B+R nad nową innowacyjną usługą z zakresu korekcji aberracji wyższego rzędu (HOA) w chirurgii wad wzroku oraz leczenia zaćmy. Planowane efekty: Efektem realizacji projektu będzie widoczna poprawa wzroku u pacjentów poddanych zabiegom. Narzędzia niezbędne do realizacji celu projektu to: a/Wyposażenie obiektu NZOZ EYEMED w niezbędne do zabiegów środki trwałe i wartości niematerialne i prawne; b/ stworzenie nowych miejsc pracy w celu zapewnienia kadry do wdrożenia nowej usługi; c/ zwiększenie przychodów Wnioskodawcy ze świadczenia nowych usług będących efektem prac B+R; d/ wdrożenie innowacji produktowych, procesowej i nietechnologicznej; e/wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na arenie krajowej i międzynarodowej.