Laserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wzroku skierowana jest dla wszystkich osób z wadami wzroku, którzy cenią życie bez ograniczeń.

W szczególności dla osób uczących się lub wykonujących swoją pracę, którzy potrzebują perfekcyjnej ostrości widzenia:  studenci, pracujący przy komputerach, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, zawodowi kierowcy, policjanci, ratownicy, sportowcy etc.  Przeznaczona jest również dla osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli wada wzroku przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu zgłoś się do nas.

 

Na wizytę kwalifikacyjną można umówić się przez internet on-line,

telefonicznie dzwoniąc pod numer 81 473 71 78
lub osobiście w Centrum Okulistyczne Eyemed. ul. Chodźki 13, 20-093 Lublin.

Laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana w Centrum Okulistycznym Eyemed w Lublinie, w którym leczymy każdego roku ok. 15 000 pacjentów. Zespół operacyjny dr Pawła Klonowskiego, prof. Roberta Rejdaka oraz dr Marka Ćwirko, w oparciu o unikalne wyniki uzyskane w czasie najnowszych metod diagnostycznych – Indywidual Topografical Values, dobierze najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę zabiegu. Na tej podstawie, w oparciu o Twój niepowtarzalny kształt rogówki, utworzymy plan operacyjny, a zabieg korekcji wady wzroku w naszej klinice okulistycznej zostanie wykonany z wykorzystaniem najnowocześniejszego lasera excimerowego niemieckiej firmy Schwind.

Precyzja – dokładność – indywidualizm – doświadczenie – ludzie – urządzenia

 • Najmniejszy spot na rynku (punkt promienia lasera) gwarantuje precyzyjność
 • Zmienny profil lasera pozwala uzyskać idealnie gładką rogówkę
 • ITEC – kontrola termiczna zapewnia bezpieczeństwo
 • Permanentna kontrola warunków operacyjnych wpływa na dokładność
 • Zindywidualizowana i precyzyjna diagnostyka, której dane przenoszone są do lasera i są stale sprawdzane, dzięki czemu możesz czuć się pewnie i spokojnie
 • 1050 na sekundę sprawdzamy położenie Twojego oka – bądź zrelaksowany podczas zabiegu

Okulary, soczewki kontaktowe czy chirurgia refrakcyjna

Wady refrakcji wynikają z nieprawidłowej budowy układu optycznego oka. Należą do nich krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Są one najczęstszą przyczyną upośledzenia widzenia na świecie. Najprostszą metodą korekcji wad wzroku są okulary, jednak wiele osób je noszących czuje ograniczenia w codziennym życiu, aktywności zawodowej, zajęciach rekreacyjnych czy sportowych wynikających z ograniczenia mobilności, ciężaru, ograniczaniu pola widzenia, parowaniu szkieł oraz ryzyka urazu. Ponadto przyczyną dyskomfortu może być powodowana przez nie zmiana wyglądu twarzy. Soczewki kontaktowe ze względu na częste przypadki podrażnień powierzchni oka, alergii na środki czyszczące oraz cenę nie u każdego okazują się być długoterminowym rozwiązaniem.

Chirurgia refrakcyjna może być realną alternatywą dla pacjentów borykających się z powyższymi problemami. Klinika okulistyczna Eyemed w Lublinie zaprasza zainteresowanych pacjentów na konsultacje.

laserowa1

Zalety chirurgii refrakcyjnej rogówki

Pozwala uniknąć komplikacji związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Daje możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych takich jak pływanie, wspinaczka, jazda na rowerze bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Pozwala na wygodne życie i pełną jakość widzenia przy wykonywaniu  podstawowych aktywności domowych takich jak makijaż, gotowanie czy oglądanie telewizji.

 • Operację wady wzroku robisz tylko raz na całe życie
 • Nie musisz ciągle kupować nowych okularów korekcyjnych lub soczewek
 • Możesz nosić każdy rodzaj modnych okularów przeciwsłonecznych
 • Możesz bez przeszkód uprawiać każdy sport bez obawy o uraz

Laserowa korekcja wzroku – słownik

 1. SmartSurf

  Technologia SmartSurf dostępna w klinice okulistycznej Eyemed w Lublinie pozwala na osiągnięcie nieskazitelnie gładkiej powierzchni rogówki w trakcie zabiegu operacyjnego. W rezultacie pacjenci doświadczają natychmiastowych wyników, wpostaci ostrego widzenia w bardzo krótkim okresie po zabiegu. Okres pełnego powrotu do zdrowia jest skrócony, a jakość widzenia poprawia się szybciej w porównaniu do tradycyjnych powierzchownych metod laserowej korekcji wad wzroku. Do tej pory najpopularniejszą procedurą stosowaną w wielu klinikach okulistycznych był LASIK, w trakcie którego występuje potrzeba nacięcia płatka rogówki.

  Obecnie najnowsze osiągnięcia fizyki i optyki doprowadziły do rozwoju najnowocześniejszej metody operowania rogówki, która jest niezwykle delikatna i precyzyjna – SmartSurf. Przewagą metody SmartSurf jest bezkontaktowa operacja (touch-free laser vision correction), niewymagająca nacinania rogówki jak w poprzednich, starszych technikach operacyjnych. Jest to nieinwazyjna, bezpieczna, delikatna, a jednocześnie niestresująca pacjenta operacja korekcji wady wzroku.

 2. LASEK (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy)

  Metoda LASEK wskazana jest w przypadkach zbyt cienkiej rogówki, a także gdy z różnych powodów nie można wykonać metody TransPRK czy FemtoLASIK. Metoda ta pozwala na zachowanie nabłonka rogówki, co korzystnie wpływa na proces gojenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kropelkowym. Podstawowa różnica pomiędzy metodą LASEK i TransPRK czy FemtoLASIK polega na wytworzeniu bardzo cienkiego płatka grubości 60-90 µm, obejmującego wyłącznie nabłonek rogówki. W naszej Klinice LASEK stosujemy do korekcji krótkowzroczności do -7,0 D lub dalekowzroczności do + 6,0 D z/bez astygmatyzmu. W metodzie LASEK aplikuje się specjalny płyn, który umożliwia zmiękczenie i odsunięcie powierzchownej warstwy nabłonka rogówki. Następnie chirurg wykonuje fotoablację – laserowe modelowanie rogówki za pomocą lasera ekscimerowego Schwind Amaris. Na koniec zabiegu płatek rogówki zostaje precyzyjnie ułożony w pozycji pierwotnej i założona zostaje soczewka kontaktowa na 4 -7 dni. Prawidłowe widzenie po zabiegach LASEK pojawia się zwykle po około 2-4 tygodniach.

 3. Keratektomia Epi-Bowman (EBK)

  Metoda EBK polega na delikatnym usunięciu nabłonka bez ingerencji w głębsze warstwy (warstwa Bowmana pozostaje nienaruszona). Dynamiczny epikeratom usuwa nabłonek warstwa po warstwie, jednocześnie zbierając usunięte komórki. Atutem EBK jest brak konieczności stosowania metalowych narzędzi oraz substancji chemicznych. Metoda ta gwarantuje pacjentowi komfort ze względu na krótki czas regeneracji i mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu.

 4. FemtoLASIK (Femto Laser Assisted In Situ Keratomileusis)

  Jeden z najpopularniejszych zabiegów laserowej korekcji wzroku, krótki i niebolesny, wykonywany jednoczasowo w obu oczach. FemtoLASIK przeznaczony jest do usuwania wad w szerokim zakresie: krótkowzroczność do -10,0 D oraz astygmatyzm i nadwzroczność do +6 D. Pierwszy etap korekcji wady wzroku polega na utworzeniu płatka rogówki za pomocą lasera femtosekundowego o grubości około 100 mikronów. Następnie laser excimerowy Schwind Amaris precyzyjnie modeluje głębokie warstwy rogówki. Po zakończeniu działania wiązki, płatek rogówki wraca na pierwotne miejsce, stając się doskonałym opatrunkiem przez co powrót widzenia jest niezmiernie szybki.

 5. TransPRK (Trans-epithelial photorefractive keratectomy)

  W przypadku procedury TransPRK cały zabieg jest wykonywany jednoetapowo z wykorzystaniem jedynie lasera ekscimerowego Schwind Amaris. Jest to metoda bezstresowa dla pacjenta. Nie ma potrzeby dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. Nabłonek jest usuwany laserowo na mniejszym obszarze niż w przypadku zabiegu PRK, co powoduje szybsze gojenie i zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

  Procedura TransPRK jest stosowana również pacjentów z nieregularnościami powierzchni zrębu rogówki, np. gdy istnieje konieczność poprawienia wyniku po wcześniejszych korekcjach laserowych wzroku lub w przypadku blizn na rogówkowych.

 6. PRK (Photorefractive keratectomy)

  Technika PRK stosowana jest w korekcji krótkowzroczności do – 7,0 Dpt i nadwzroczności do + 4,0 Dpt oraz astygmatyzmu. W tej technice nie tworzy się płatka rogówki, niweluje to związane z nim powikłania. Podczas zabiegu chirurg mechanicznie usuwa powierzchowną warstwę rogówki, a następnie za pomocą lasera ekscimerowego wykonuje precyzyjną fotoablację. Prowadzi to do zmiany krzywizny rogówki, a tym samym mocy optycznej oka. Po zabiegu zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. Pozostaje ona na oku przez kilka dni do czasu wygojenia nabłonka rogówki. Ostrość widzenia po zabiegu PRK poprawia się stopniowo, natomiast prawidłowe widzenie pojawia się zwykle po około 3-6 tygodniach.

Wizyta kwalifikacyjna

Do wykonania laserowej korekcji wzroku potrzebne jest pozyskanie jak największej ilości informacji o wielkości i rodzaju wady oraz jego indywidualnych parametrach po to, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu oraz stworzyć zindywidualizowany plan działania lasera.

Pobyt pacjenta w Eyemed w trakcie kwalifikacji trwa do 2 godzin. Po wizycie nie można przez kilka godzin prowadzić samochodu ze wzgledu na to, że stosowane są krople powiekszające źrenice oka.

W trakcie jednej wizyty kwalifikacyjnej wykonuje się m.in. :

 • badanie autorefraktometrem
 • ocenę refrakcji oka i ostrości wzroku, obecnie użytkowanej korekcji
 • badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego
 • badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka
 • pachymetrię ( grubość rogówki)
 • ocenę przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej
 • keratometrię ( krzywizna rogówki)
 • biometrię ( pomiar długości gałki ocznej)
 • tonometrię ( badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego)
 • topografię rogówki (badanie mapy przedniej i tylnej powierzchni rogówki)
 • innych badań wg wskazań lekarza

Wszystkie szczegółowo wykonane badania na stacji diagnostycznej przenoszone są z komputera do pamięci lasera w celu perfekcyjnego wykonania zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu

 • Musisz być pacjentem pełnoletnim
 • Mieć ustabilizowaną wadę wzroku conajmniej dwa lata
 • Twoja krótkowzroczność nie jest większa niż -10 dioptrii, dalekowzroczność +6 dioptrii oraz astygmatyzm nie większy niż 6 dioptrii.
 • Nie cierpisz na dodatkowe schorzenia takie jak  podwyższone ciśnienie śródgałkowe, zmętnienie soczewki, nieprawdłową grubość rogówki

Użytkownicy soczewek kontaktowych jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych muszą przestać je nosić 2 tygodnie przed zabiegiem, torycznych – 3 tygodnie a soczewek twardych miesiąc przed zabiegiem.

Minimum 48 godzin przed zabiegiem nie wolno stosować kosmetyków do twarzy, takich jak: kremy, pudry, cienie do powiek, tusze do rzęs itp. Bardzo istotne jest także niespożywanie alkoholu minimum 48 godzin przed zabiegiem – w przeciwnym wypadku może to mieć bardzo negatywny wpływ na efekt końcowy zabiegu. Nie należy przerywać stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie wolno być w ciąży, a także planować ciąży w okresie rekonwalescencji po zabiegu.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wad wzroku:

 • pacjent zgłasza się o wyznaczonej godzinie do naszego Centrum Okulistycznego 
 • w szatni pacjent dostaje ubranie jednorazowe w które się przebiera po czym z pielęgniarką udaję się do pokoju pacjenta gdzie podpisuję zgodę na zabieg i ma zakraplane oczy
 • pacjent udaję się na salę operacyjną gdzie ma ponownie zakraplane oczy. Kładzie się na stole operacyjnym na którym jest przygotowywany do zabiegu: przemywane jest pole operacyjne specjalnym środkiem odkażającym , zakładana jest serweta okulistyczna ze specjalnie wyciętym otworem na oko, zakładana jest rozwórka uniemożliwiająca zamknięcie się oka podczas zabiegu
 • chirurg odpowiednio ustawia ramię lasera i zaczyna się zabieg. W trakcie zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z chirurgiem i jest informowany na bieżąco o wykonywanych działaniach
 • po zabiegu zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa, która przyspiesza gojenie się rogówki, przyspiesza jej regenerację
 • pacjent wraca do pokoju pacjenta gdzie odpoczywa po zabiegu i jest w stałym kontakcie z pielęgniarką. Dostaję wodę, sok do picia oraz batona na wzmocnienie
 • po około 20-30 minutach chirurg ogląda oczy w lampie szczelinowej w celu  kontroli
 • pacjent dostaje zestaw specjalnych kropli, które wystarczają na miesiąc, informowany jest o godzinie wizyty kontrolnej, na którą obowiązkowo zgłasza się następnego dnia. Zostaje również poinformowany o zaleceniach po zabiegu 
 • jeśli pacjent czuję się dobrze wraca do domu z osobą towarzyszącą

O czym należy pamiętać po zabiegu

Operacje laserowej korekcji wzroku wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym i są one całkowicie niebolesne. Należy jednak wiedzieć, że po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z gojeniem się oka.

W pierwszym tygodniu po zabiegu refrakcyjnym należy unikać intensywnej pracy. W okresie pooperacyjnym pacjenci powinni unikać pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, a przez pierwszy miesiąc – intensywnego wysiłku fizycznego (np. ćwiczeń na siłowni).

Przez okres 2 tygodni nie wolno nakładać makijażu.

Przez dwa miesiące nie wolno kąpać się w basenach, jeziorach, morzu, korzystać z solarium i sauny ani przebywać na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

dr-woman.png

Laser Amaris

W naszym Centrum  Okulistycznym  wykonujemy zabiegi laserem Amaris, który jest  jednym z najnowocześniejszych produktów  Niemieckiej firmy Schwind eye-tech- solutions, wiodącego producenta urządzeń laserowym na świecie. Częstotliwość taktowania laserów Amaris ( szybkość pracy) wynosi 500-1000HZ co powoduje, że w ciągu 1 sekundy precyzyjnie wysyłanych jest od 500 do 1000 impulsów, które są odpowiednio rozmieszczone na rogówce. Dzięki temu zabieg trwa niezwykle krótko i unikamy efektu termicznego rogówki (nagrzewania się) . W czasie ok. 1-2 sekund likwiduje wartość wady 1 dioptrii. 

Laser posiada najmniejszą średnicę wiązki  0.54 mm dostępną na rynku laserów na świecie, umożliwiającą  w bardzo precyzyjny sposób modelowanie rogówki. System śledzenia oka, który monitoruje ruch gałki 1050 razy na sekundę, pozwala wykonać zabieg precyzyjnie i bezpiecznie. Laser Amaris posiada 2 poziomy energii:

 • podczas pierwszej części zabiegu stosuje się wyższą energię ( 80%) po to, żeby wiązka lasera usunęła większą części tkanki
 • w drugiej części wykorzystuje się niższą energię (20%) stosując innowacyjną  technologię SmartPulse  (wygładzanie rogówki)

Więcej informacji uzyskają Państwo w klinice okulistycznej Eyemed w Lublinie.