Lista oczekujących na operację zaćmy

Dobra wiadomość dla osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy. Najbliższy wolny termin operacji zaćmy jest już za 4 tygodnie.

Pacjenci mogą codziennie zgłaszać się do Centrum Okulistycznego Eyemed na bezpłatną konsultację w celu diagnozy zaćmy. W celu odbycia takiej wizytę nie jest wymagane skierowanie.

W ramach NFZ operują w Centrum Okulistycznym Eyemed znani chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem: dr n. med. Paweł Klonowski – Dyrektor Medyczny Eyemed, dr n. med. Wojciech Kątski, dr n. med. Małgorzata Pietraś, dr n. med. Dorota Pożarowska oraz dr n. med. Łukasz Kołodziejski.

Pacjenci z rozpoznaną zaćmą mogą wpisać się na listę oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ.

Aby wpisać się na listę oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ, należy posiadać aktualne skierowanie od lekarza okulisty z wpisanym rozpoznaniem zaćmy w formie kodu ICD10. Takie skierowanie można otrzymać wyłącznie w czasie wizyty kwalifikacyjnej w poradni okulistycznej NZOZ EYEMED w Lublinie.

KIEDY OPEROWAĆ ZAĆMĘ

Proszę pamiętać, że obecne techniki operacyjne pozwalają na przeprowadzenie zabiegu w chwili, gdy zaćma jest w początkowej fazie rozwoju. Nie wolno więc zwlekać, by choroba nie utrudniła czy nawet uniemożliwiła widzenie. Im stadium choroby jest bardziej zaawansowane, tym zabieg jest trudniejszy i większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Zaćmę należy operować w chwili, gdy ostrość widzenia utrudniać nam normalny tryb życia.

Operacja zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka – sztuczną soczewką. Zabieg refundowany przez NFZ umożliwia zastosowanie jedynie podstawowej soczewki – po jej wszczepieniu pacjent będzie musiał używać dodatkowych okularów do czytania. Aby przywrócić pacjentowi pełną ostrość wzroku do dali oraz umożliwić czytanie bez okularów, należy wszczepić soczewkę multifokalną lub multifokalno-toryczną (korygującą też astygmatyzm). Zabieg chirurgiczny ze wszczepem takiej soczewki nie jest refundowany przez NFZ ale może być rozłożony na nieprocentowane raty. Patrz cennik

OKRES OCZEKIWANIA NA ZABIEG PŁATNY – wynosi ok. 2 tygodni od daty kwalifikacji (od pierwszej rejestracji nie powinien przekroczyć 30 dni). Kwalifikacje odbywają się każdego dnia u lekarzy mikrochirurgów w poradni okulistycznej Eyemed Czechów, ul. Witolda Chodźki 13 w Lublinie oraz Eyemed LSM, ul. Pana Balcera 6b w Lublinie. Nie jest wymagane skierowanie.

OKRES OCZEKIWANIA NA ZABIEG FINANSOWANY PRZEZ NFZ –  Najbliższe wolne terminy dla przypadków stabilnych są za 4 tygodnie. W przypadkach pilnych i nagłych okres oczekiwania wynosi do kilku dni od kwalifikacji.

<< mikrochirurgia oka zaćmy – więcej informacji >>

Skip to content