Lista oczekujących na operację zaćmy

Dobra wiadomość dla osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy.

Od 01 kwietnia 2019 roku NFZ zniósł limity na zabiegi operacji zaćmy dla wielu szpitali okulistycznych, w tym dla Eyemed Mikrochirurgia Oka w Lublinie. Do tej pory każdy szpital miał przydzielane środki na te zabiegi w określonej ilości. Centralny podział środków powodował, że szpitale nie mogły operować wszystkich zgłaszających się do nich pacjentów. System ten był przyczyną powstawania bardzo dużych kolejek w szpitalach, które cieszyły się największą renomą.

Obecnie w Eyemed możemy przeprowadzić 4 razy więcej operacji zaćmy niż do tej pory. Kolejki znacznie się skróciły. Dzisiaj na zabieg zaćmy czeka się już tylko kilka tygodni. Prognozujemy, że w IV kwartale 2019 roku okres oczekiwania na zabiegi zaćmy w Eyemed wyniesie nie więcej niż 45 dni.

W ramach NFZ operują w Centrum Okulistycznym Eyemed znani chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem: Prof. Robert Rejdak, dr Paweł Klonowski, dr Wojciech Kątski, dr Małgorzata Pietraś, dr Dorota Pożarowska oraz dr Łukasz Kołodziejski.

Pacjenci z rozpoznaną zaćmą mogą wpisać się na listę oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ.

Aby wpisać się na listę oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ, należy posiadać aktualne skierowanie od lekarza okulisty z wpisanym rozpoznaniem zaćmy w formie kodu ICD10. Takie skierowanie można otrzymać również w czasie wizyty specjalistycznej w poradni okulistycznej NZOZ EYEMED przy ul. Chodźki 13 w Lublinie. Honorujemy również skierowania wydane w innych poradniach okulistycznych.

Proszę pamiętać, że obecne techniki operacyjne pozwalają na przeprowadzenie zabiegu w chwili, gdy zaćma jest w początkowej fazie rozwoju. Nie wolno więc zwlekać, by choroba nie utrudniła czy nawet uniemożliwiła widzenie. Im stadium choroby jest bardziej zaawansowane, tym zabieg jest trudniejszy i większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a duża rana może spowodować nadmierny astygmatyzm. Zatem zaćmę należy operować w chwili, gdy ostrość widzenia zacznie utrudniać nam normalny tryb życia.

Operacja zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka – sztuczną soczewką. Zabieg refundowany przez NFZ umożliwia zastosowanie jedynie podstawowej soczewki – po jej wszczepieniu pacjent będzie musiał używać dodatkowych okularów do czytania i nie zostanie u niego skorygowany astygmatyzm. Aby przywrócić pacjentowi pełną ostrość wzroku do dali oraz umożliwić czytanie bez okularów, należy wszczepić soczewkę multifokalną lub multifokalno-toryczną (korygującą też astygmatyzm). Zabieg chirurgiczny ze wszczepem takiej soczewki nie jest refundowany przez NFZ ale może być rozłożony na nieprocentowane raty. Patrz cennik

OKRES OCZEKIWANIA NA ZABIEG PŁATNY – wynosi ok. 3 tygodni od daty kwalifikacji (od pierwszej rejestracji nie powinien przekroczyć 30 dni). Kwalifikacje odbywają się każdego dnia u lekarzy mikrochirurgów w poradni okulistycznej NZOZ Eyemed.

OKRES OCZEKIWANIA NA ZABIEG FINANSOWANY PRZEZ NFZ –  Najbliższe wolne terminy dla przypadków stabilnych są w IV kwartale roku 2019. W przypadkach pilnych i nagłych okres oczekiwania wynosi do kilkunastu dni od kwalifikacji.

<< mikrochirurgia oka zaćmy – więcej informacji >>