Terapia stożka rogówki

Stożek rogówki i zabiegi crosslinking

Stożek rogówki to choroba objawiająca się narastającym astygmatyzmem i krótkowzrocznością. Nieleczony doprowadzić może w ostateczności do przeszczepu rogówki.  Od kilku lat w Polsce dostępna jest diagnostyka tej choroby, dzięki której można ją wcześniej wykryć i wdrożyć leczenie.

Astygmatyzm i narastająca krótkowzroczność to jeden z pierwszych objawów stożka rogówki. Często towarzyszą mu również: pocieranie oczu, alergie. Dlatego każdemu pacjentowi (również dzieciom od 7 roku życia) zalecamy wykonanie prostego, bezbolesnego i bezdotykowego badania – topografii rogówki urządzeniem Sirius. Dzięki temu możemy wykluczyć stożek lub go potwierdzić. Jeśli diagnoza jest wcześnie postawiona – można szybciej i skuteczniej podjąć leczenie.

Aby zatrzymać progresję choroby a tym samym zachować ostrość wzroku wykonuje się zabieg cross-linking – złoty standard w leczeniu stożka rogówki, który polega na utwardzeniu i wzmocnieniu rogówki. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw zakrapla się do oka ryboflawinę ( wit. B2), następnie nad okiem umieszczana jest specjalna lampa emitująca promienie UV-A. Po zabiegu – w zależności od metody – może być założona na kilka dni soczewka opatrunkowa (tak, jak po zabiegach laserowej korekcji wzroku). Cross-linking można wykonać jednoczasowo na 2 oczu oraz u dzieci.

W niektórych przypadkach można połączyć cross-linking z korekcją laserową wzroku, dzięki czemu można nie tylko powstrzymać ciągle zwiększający się stożek rogówki ale też jednocześnie poprawić jakość widzenia.

Inną metodą korekcji nieregularnego astygmatyzmu, które nie da się skorygować okularami czy miękkimi soczewkami kontaktowymi jest wszczepienie pierścieni INTACS. W zależności od budowy rogówki wszczepia się jeden lub dwa pierścienie, które przywracają rogówce właściwy kształt.

W Eyemed diagnostyką i terapią stożka rogówki zajmuje się dr Łukasz Kołodziejski. Nasza klinika jest wyposażona w sprzęt diagnostyczny ( tomograf rogówki Sirius), sprzęt do terapii stożka rogówki (cross-linking oraz laser femtosekundowy do wszczepiania pierścieni śródrogówkowych INTACS).