Leczenie zaćmy

Zaćma (łać cataracta)

W Centrum Okulistycznym Eyemed zabieg chirurgii zaćmy finansowany przez NFZ jest bez kolejki. Refundacja kosztów kwalifikacji, zabiegu i wizyt kontrolnych do 28 dni po zabiegu jest 100%.

Dla osób, które chcą zbadać swój wzrok pod kątem zaćmy proponujemy bezpłatną wizytę przesiewową. W celu odbycia tej wizyty nie jest wymagane skierowanie. Wizyty odbywają się każdego dnia w Eyemed ul. Chodźki 13 w Lublinie oraz Eyemed ul. Pana Balcera 6b w Lublinie.

Zaćma jest chorobą soczewki w oku człowieka, która dotyka większość ludzi po 60 roku życia a nawet wcześniej. Polega ona na mętnieniu naturalnie krystalicznie czystej soczewki i powstaniu nieprzejrzystej struktury, która upośledza widzenie. Początkowo pacjenci zauważają pogorszenie widzenia w postaci refleksów i odblasków, które pojawiają się szczególnie w trakcie prowadzenia samochodu, oglądania telewizji. Po pewnym czasie czynności wykonywane codziennie (nasypywanie cukru, sprzątanie) mogą stwarzać coraz większe problemy. W przypadku całkowitego zmętnienia soczewki pacjent jest pozbawiony całkowicie widzenia w chorym oku oraz brak mu możliwości samodzielnego poruszania.

Zmętnienie soczewki można leczyć. Jedyną znaną metodą jest leczenie operacyjne. Krople i maści nie usuną problemu. Wg danych WHO chirurgiczne usunięcie zaćmy jest najczęściej wykonywaną operacją na świecie. W Polsce zabieg jest finansowany przez NFZ, jednak ograniczona ilość możliwych technik operacyjnych finansowanych przez NFZ sprawia, że wielu pacjentów decyduje się na wykonanie go prywatnie. Cena leczenia może być rozłożona na przystępne raty (patrz: cennik poniżej).

Leczenie zaćmy w Centrum Okulistycznym EYEMED w Lublinie wykonuje się w warunkach sali operacyjnej. Przeprowadzany jest przez doświadczonych chirurgów z wieloletnim stażem w dziedzinie mikrochirurgii oka. Każdy pacjent jest otoczony opieką anestezjologa, który zapewnia bezpieczeństwo ogólne pacjenta w trakcie zabiegu oraz dba o przeprowadzenie zabiegu bez dolegliwości bólowych.

Zabiegi komercyjne są ponadto wspierane komputerową linią diagnostyczną VERION firmy ALCON oraz umożliwiają jednoczesną korekcję astygmatyzmu i starczowzroczności. Oznacza to, że pacjent po operacji nie musi korzystać już z okularów.

Operacja zaćmy polega na wymienieniu zmętniałej soczewki na nową, przejrzystą. Zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków i odsysa. W jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę.

W Eyemed stosujemy soczewki spełniające najwyższe standardy jakości, tak by nie powodować pooperacyjnych problemów z widzeniem. W dużym stopniu to ona właśnie decyduje o jakości widzenia.

W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki najwyższej klasy renomowanych firm okulistycznych. Realizujemy zabiegi finansowane przez NFZ.

Stosujemy soczewki o sprawdzonej optyce, pozbawione wad aberracyjnych. Każda soczewka wszczepiana w EYEMED jest sprawdzona pod względem optycznym i posiada certyfikat jakości.

Nasi chirurdzy wszczepiają :
Soczewki jednoogniskowe
Wszczep soczewki jednoogniskowej zapewnia przywrócenie widzenia do patrzenia na odległość. Nie koryguje astygmatyzmu i nie umożliwia czytania bez okularów.

Pacjenci, którzy nie mają astygmatyzmu mogą po zabiegu zaćmy oglądać telewizję, prowadzić samochód czy wykonywać pracę w ogrodzie bez konieczności noszenia okularów. Jednak do czytania, pracy przy komputerze czy gotowania, pacjenci z soczewką jednoogniskową potrzebują dodatkowo okularów do bliży.

Pacjenci z astygmatyzmem muszą stale nosić okulary do dali i drugą parę do czytania lub muszą korzystać z drogich okularów progresywnych.

Szczegółowy opis zabiegów i soczewek, wraz z cenami, znajduje się poniżej (tabela cennik).

Soczewki wieloogniskowe umożliwiające czytanie bez okularów
Wszczep soczewki wieloogniskowej należy do nowoczesnych trendów w leczeniu zaćmy. Soczewka taka dzięki specjalnej budowie powoduje powstawanie kilku obrazów na siatkówce oka, które dzięki neuroadaptacji pacjenta pozwalają mu na wyraźne widzenie przedmiotów z bliskiej jak i dalszej odległości. Jest to soczewka dla pacjentów, którzy po operacji nie chcą nosić okularów w codziennym życiu. Jest to soczewka szczególnie polecana dla pacjentów aktywnych zawodowo, uprawiających sport lub młodych, u których drugie oko nie wykazuje cech zaćmy lub cech starczowzroczności. W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki wieloogniskowe firmy ALCON. Po wszczepie każdy pacjent przechodzi okres neuroadaptacji, który pozwala na przystosowanie się do patrzenia do dali i czytania.

Posiadamy również soczewki wieloogniskowe (multifokalne), które jednocześnie korygują astygmatyzm.

Soczewki toryczne korygujące astygmatyzm
Soczewki te są wszczepiane by skorygować astygmatyzm rogówkowy oka. U pacjentów, u których astygmatyzm rogówkowy jest większy niż jedna dioptria zaleca się wszczepienie soczewki korygującej tę wadę. W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki toryczne Alcon AcrySof® IQ Toric IOL

Standardem w naszej technice operacyjnej jest usunięcie zaćmy przy pomocy cięcia głównego szerokości nie większej niż 2.2mm. Jest to sprawdzona technika operacyjna, z której wyeliminowano niekorzystny efekt dużego cięcia rogówkowego, powodującego powstawanie dużego pooperacyjnego astygmatyzmu. Był to główny problem chirurgów zaćmy lat dziewięćdziesiątych.

W zabiegach prywatnych używamy też komputerowej linii diagnostycznej VERION firmy ALCON, dzięki czemu uzyskujemy możliwość perfekcyjnego widzenia pooperacyjnego.

Obecnie w Centrum Okulistycznym EYEMED chirurgia zaćmy wykonywana jest również nowatorską opatentowaną metodą MICS®, w której wielkość głównego cięcia waha się w granicach ok. 1.5 mm. Jest to metoda, której celem jest wyeliminowanie powstającego astygmatyzmu pooperacyjnego. Metoda ta jest szczególnie polecana dla pacjentów, którym szczególnie zależy na dobrym efekcie refrakcyjnym po operacji. W celu wyeliminowania jakichkolwiek wad powstałych po zabiegu, wykonujemy dodatkowo laserową korekcję pozostałej wady wzroku. Dzięki temu pacjent może usunąć nie tylko zaćmę, ale wady wzroku, jakie miał przez całe życie (opcja niefinansowana przez NFZ).

MIKROCHIRURGIA OKA ZAĆMY z pełną opieką anestezjologiczną
 1. 1
  Kwalifikacja do zabiegu chirurgii zaćmy

  Decyzja o przeprowadzeniu operacji usunięcia zaćmy powinna być podjęta przez pacjenta i okulistę po pełnym badaniu okulistycznym rozszerzonym o dokładną informację o zabiegu.

  Dlatego też oferujemy Państwu wizytę polegającą na specjalistycznym badaniu okulistycznym, badaniu biometrii gałki ocznej oraz pełnej informacji o planowanej operacji

  W tym czasie, jak i na każdym etapie diagnostyki i leczenia, macie Państwo możliwość rozmowy z chirurgiem okulistą, zadaniu szczegółowych pytań i nieograniczony czas na podjęcie decyzji.

 2. 2
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet STANDARD (wszczepienie soczewki jednoogniskowej podstawowej)

  Chirurgia zaćmy oparta jest na usunięciu zmętniałej soczewki – zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki zwijalnej poprzez cięcie szerokości 2.6 mm. W wytworzone miejsce wszczepiana jest sztuczna zwijalna soczewka, która po kilku sekundach rozwija się wewnątrz gałki ocznej i zajmuje prawidłową pozycje.

 3. 3
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet KOMFORT (wszczepienie soczewki jednoogniskowej asferycznej)

  Nowoczesna chirurgia zaćmy oparta jest na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, zwijalnej poprzez minimalne rogówkowe cięcie szerokości 2.2 mm. Zmniejszenie cięcia jest możliwe nie tylko ze względu na nowoczesne urządzenia, przy pomocy których rozbijane są masy zmętniałej soczewki ale również ze względu na zmniejszoną grubość i zaawansowaną optykę sztucznej soczewki.

 4. 4
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet KOMFORT PLUS (wszczepienie soczewki jednoogniskowej asferycznej metodą mikrocięcia)

  Nowe technologie w chirurgi zaćmy doprowadziły do zmniejszenia szerokości rany a zarazem do minimalizacji urazu okołooperacyjnego. Obecnie jest możliwe wszczepienie soczewki poprzez cięcie rogówki 1.5 mm lub 1.7 mm. Do tego celu stosuje się nową bimanualną technikę operacyjną. Korzyścią mogącą wynikać z tej techniki operacyjnej jest:

  • zmniejszenie indukowanego astygmatyzmu rogówkowego (SIA)
  • zmniejszenie pooperacyjnych aberracji rogówkowych (HOA)
  • zminimalizowanie urazu śródoperacyjnego
  • lepsza kontrola śródoperacyjna
  • szybszy powrót funkcji widzenia
  Alió JL, Klonowski P, Elkady B, (2008) MICS Reduces Induced Astigmatism. J Cataract Refract Surg. April 61-64 Elkady B, Alió JL, Ortiz D, Montalbán R. (2008) Corneal aberrations after microincision cataract surgery. J Cataract Refract Surg. 34: 40-45
 5. 5
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet TORIC (wszczepienie soczewki z korekcją astygmatyzmu)

  Operacja zaćmy to nie tylko usunięcie zmętniałej soczewki ale również maksymalna korekcja istniejącej wady wzroku. W przypadku pacjentów z wysokim astygmatyzmem rogówkowym zaleca się wszczepianie soczewek torycznych wyrównujących tę wadę refrakcji. Są to soczewki różniące się od standardowych soczewek wewnątrzgałkowych. Są one dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od posiadanej wady sferycznej i cylindrycznej.

 6. 6
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet TOP (wszczepienie soczewki z korekcją starczowzroczności)

  Chirurgia zaćmy to nie tylko operacja usunięcia zmętniałej soczewki, ale również próba przywrócenia naturalnej funkcji widzenia we wszystkich zakresach odległości. Jest to przywrócenie pacjentowi niezależności od ciągłego noszenia okularów do czytania. Stosując soczewkę wieloogniskową (multifokalną) dajemy pacjentowi możliwość widzenia na odległość oraz czytania bez okularów. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych zawodowo czy uprawiających czynnie sport.

Poniżej przedstawiamy cennik operacyjnego leczenia zaćmy w Centrum Okulistycznym Eyemed w Lublinie. Oferta
obejmuje także zabieg finansowany przez NFZ. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Operacje zaćmy – cennik
OPERACJA ZAĆMY Z KOREKCJĄ STARCZOWZROCZNOŚCI I ASTYGMATYZMU Najnowocześniejsza metoda operacyjna usuwająca zaćmę, łącząca elementy wieloogniskowości i eliminująca astygmatyzm rogówki. Pozwala na widzenie bez używania korekcji okularowej u pacjentów, którzy przez całe życie nosili okulary z powodu astygmatyzmu, dalekowzroczności, krótkowzroczności czy starczowzroczności. 7 300,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY Z KOREKCJĄ STARCZOWZROCZNOŚCI Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę. Zastosowanie nowoczesnej soczewki trzyogniskowej Panoptix IQ firmy ALCON koryguje dodatkowo starczowzroczność i pozwala na czytanie bez używania okularów. Wskazana dla pacjentów wyłącznie bez astygmatyzmu. Umożliwiająca lepsze widzenie w obszarach pośrednich (np. monitor komputera, prace domowe, makijaż). 5 900,00 (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY KORYGUJĄCA ASTYGMATYZM Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę. Zastosowanie nowoczesnej soczewki Acrysof Toric firmy ALCON koryguje dodatkowo astygmatyzm, jaki miał pacjent do tej pory. 4 700,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
Operacja zaćmy metodą mini cięcia 2.2 mm z implantem ACNA 0T0 Clareon firmy ALCON lub implantem EYE-CEE ONE firmy BAUSCH. Operuje prof. dr n. med. Robert Rejdak Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę z zastosowaniem soczewki bezaberracyjnej hamującej włóknienie torebki, z dodatkowym filtrem poprawiającym widzenie barwne i kontrast. 3 500,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
Operacja zaćmy metodą mini cięcia 2.2 mm z implantem ACNA 0T0 Clareon firmy ALCON. Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę z zastosowaniem soczewki bezaberracyjnej hamującej włóknienie torebki, z dodatkowym filtrem poprawiającym widzenie barwne i kontrast. 3 300,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY – wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną soczewkę bez korekcji astygmatyzmu i starczowzroczności. Implant finansowany przez NFZ. Nie posiada korekcji aberracji oraz filtrów poprawiających widzenie barwne i kontrast Metoda operacyjna o cięciu 2,6 mm Płatnik NFZ