Leczenie zaćmy

Zaćma (łać cataracta)

jest chorobą soczewki w oku człowieka, która dotyka większość ludzi po 60 roku życia. Polega ona na mętnieniu naturalnie krystalicznie czystej soczewki i powstaniu nieprzejrzystej struktury, która upośledza widzenie. Początkowo pacjenci zauważają pogorszenie widzenia w postaci refleksów i odblasków, które pojawiają się szczególnie w trakcie prowadzenia samochodu, oglądania telewizji. Po pewnym czasie czynności wykonywane codziennie (nasypywanie cukru, sprzątanie) mogą stwarzać coraz większe problemy. W przypadku całkowitego zmętnienia soczewki pacjent jest pozbawiony całkowicie widzenia w chorym oku oraz brak mu możliwości samodzielnego poruszania.

Zmętnienie soczewki można leczyć. Jedyną znaną metodą jest leczenie operacyjne. Krople i maści nie usuną problemu. Chirurgiczne usunięcie zaćmy jest najczęściej wykonywaną operacją na świecie wg danych WHO. W Polsce zabieg jest finansowany przez NFZ, jednak długi czas oczekiwania sprawia, że wielu pacjentów decyduje się na wykonanie go prywatnie. Cena leczenia może być rozłożona na przystępne raty (patrz: cennik poniżej).

Leczenie zaćmy w Centrum Okulistycznym EYEMED w Lublinie wykonuje się w warunkach Sali Operacyjnej. Przeprowadzany jest przez doświadczonych chirurgów z wieloletnim stażem w dziedzinie mikrochirurgii oka. Każdy pacjent jest otoczony opieką anestezjologa, który zapewnia bezpieczeństwo ogólne pacjenta w trakcie zabiegu oraz dba o przeprowadzenie zabiegu bez dolegliwości bólowych.

Operacja zaćmy polega wymienieniu zmętniałej soczewki na nową, sztuczną i przejrzystą. Starą zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków i odsysa. W miejsce starej soczewki wszczepia się soczewkę nową. Nowa soczewka powinna spełniać najwyższe standardy jakościowe, tak by nie powodować pooperacyjnych problemów z widzeniem. W dużym stopniu to ona właśnie decyduje o jakości widzenia.

W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy najwyższej klasy soczewki firm okulistycznych. W naszej klinice realizujemy zabiegi także finansowane z ramienia NFZ.

Stosujemy soczewki o sprawdzonej optyce, pozbawione wad aberracyjnych. Każda soczewka wszczepiana w EYEMED jest sprawdzona pod względem optycznym i posiada certyfikat jakości.

Nasi chirurdzy wszczepiają :
Soczewki jednoogniskowe
Wszczep soczewki jednoogniskowej zapewnia przywrócenie widzenia do patrzenia na odległość. Pozwala to na oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu, pracę w ogrodzie bez konieczności noszenia okularów. Jednak do czytania, pracy przy komputerze czy gotowania, pacjenci z soczewką jednoogniskową potrzebują dodatkowo okularów do bliży. W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki jednoogniskowe firm ALCON, Bausch&Lomb i Rayner.

Szczegółowy opis zabiegów i soczewek, wraz z cenami, znajduje się poniżej (tabela cennik).

Soczewki wieloogniskowe
Wszczep soczewki wieloogniskowej należy do nowoczesnych trendów w leczeniu zaćmy. Soczewka taka dzięki specjalnej budowie powoduje powstawanie kilku obrazów na siatkówce, które dzięki neuroadaptacji pacjenta pozwalają mu na wyraźne widzenie przedmiotów z bliskiej jak i dalszej odległości. Jest to soczewka dla pacjentów, którzy po operacji nie chcą nosić okularów w codziennym życiu. Jest to soczewka szczególnie polecana dla pacjentów aktywnych zawodowo, uprawiających sport lub młodych, u których drugie oko nie wykazuje cech zaćmy lub cech starczowzroczności. W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki wieloogniskowe firmy ALCON. Po wszczepie każdy pacjent przechodzi okres neuro-adaptacji, który pozwala na przystosowanie się do patrzenia do dali i czytania.
Soczewki toryczne
Soczewki te są wszczepiane by skorygować astygmatyzm rogówkowy oka. U pacjentów, u których astygmatyzm rogówkowy jest większy niż jedna dioptria wymagają wszczepienia soczewki korygującej tę wadę, aby po operacji móc widzieć bez okularów. W Centrum Okulistycznym EYEMED wszczepiamy soczewki toryczne firmy Alcon AcrySof® IQ Toric IOL https://www.alconsurgical.com/ACRYSOF-Iq-Toric-Iol.aspx

Standardem w naszej technice operacyjnej jest usunięcie zaćmy przy pomocy cięcia głównego szerokości nie większej niż 2.2mm. Jest to sprawdzona technika operacyjna z której wyeliminowano niekorzystny efekt dużego cięcia rogówkowego, powodującego powstawanie dużego pooperacyjnego astygmatyzmu. Był to główny problem chirurgów zaćmy lat dziewięćdziesiątych.

Obecnie w Centrum Okulistycznym EYEMED chirurgia zaćmy wykonywana jest również nowatorską metodą MICS® opatentowaną w 2002 roku, w której wielkość głównego cięcia waha się w granicach ok. 1.5 mm. Jest to metoda, której celem jest wyeliminowanie powstającego astygmatyzmu pooperacyjnego. Metoda ta jest szczególnie polecana dla pacjentów, którym szczególnie zależy na dobrym efekcie refrakcyjnym po operacji. W celu wyeliminowania jakichkolwiek abberacji powstałych po zabiegu, wykonujemy dodatkowo laserową korekcję pozostałej wady wzroku. Dzięki temu pacjent może usunąć nie tylko zaćmę, ale wady wzroku, jakie miał przez całe życie (opcja niefinansowana przez NFZ).

MIKROCHIRURGIA OKA ZAĆMY z pełną opieką anestezjologiczną
 1. 1
  Kwalifikacja do zabiegu chirurgii zaćmy

  Decyzja o przeprowadzeniu operacji usunięcia zaćmy powinna być podjęta przez pacjenta i okulistę po pełnym badaniu okulistycznym rozszerzonym o dokładną informację o zabiegu.

  Dlatego też oferujemy Państwu wizytę polegającą na specjalistycznym badaniu okulistycznym, badaniu biometrii gałki ocznej oraz pełnej informacji o planowanej operacji

  W tym czasie, jak i na każdym etapie diagnostyki i leczenia, macie Państwo możliwość rozmowy z chirurgiem okulistą, zadaniu szczegółowych pytań i nieograniczony czas na podjęcie decyzji.

 2. 2
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet STANDARD (wszczepienie soczewki jednoogniskowej podstawowej)

  Chirurgia zaćmy oparta jest na usunięciu zmętniałej soczewki – zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki zwijalnej poprzez cięcie szerokości 2.6 mm. W wytworzone miejsce wszczepiana jest sztuczna zwijalna soczewka, która po kilku sekundach rozwija się wewnątrz gałki ocznej i zajmuje prawidłową pozycje.

 3. 3
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet KOMFORT (wszczepienie soczewki jednoogniskowej asferycznej)

  Nowoczesna chirurgia zaćmy oparta jest na usunięciu zmętniałej soczewki – zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki zwijalnej poprzez minimalne rogówkowe cięcie szerokości 2.2 mm. Zmniejszenie cięcia jest możliwe nie tylo ze względu na nowoczesne urządzenia, przy pomocy których rozbijane są masy zmętniałej soczewki ale również ze względu na zmniejszoną grubość i zaawansowaną optykę sztucznej soczewki

 4. 4
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet KOMFORT PLUS (wszczepienie soczewki jednoogniskowej asferycznej metodą mikrocięcia)

  Nowe technologie w chirurgi zaćmy doprowadziły do zmniejszenia szerokości rany a zarazem do minimalizacji urazu okołooperacyjnego. Obecnie jest możliwe wszczepienie soczewki poprzez cięcie rogówki 1.5mm lub 1.7mm. Do tego celu stosuje się nową bimanualną technikę operacyjną. Kożyścią mogącą wynikać z tej techniki operacyjnej jest:

  •  zmniejszenie indukowanego astygmatyzmu rogówkowego (SIA)
  • zmniejszenie pooperacyjnych aberracji rogówkowych (HOA)
  • zminimalizowanie urazu śródoperacyjnego
  • lepsza kontrola śródoperacyjna
  • szybszy powrót funkcji widzenia
  Alió JL, Klonowski P, Elkady B, (2008) MICS Reduces Induced Astigmatism. J Cataract Refract Surg. April 61-64 Elkady B, Alió JL, Ortiz D, Montalbán R. (2008) Corneal aberrations after microincision cataract surgery. J Cataract Refract Surg. 34: 40-45
 5. 5
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet TORIC (wszczepienie soczewki z korekcją astygmatyzmu)

  Operacja zaćmy to nietylko usunięcie zmętniałej soczewki ale również maksymalna korekcja istniejącej wady wzroku. W przypadku pacjentów z wysokim astygmatyzmem rogówkowym zaleca sie wszczepianie soczewek torycznych wyrównujących tę wadę refrakcji. Są to soczewki różniące się od standardowych soczewek wewnątrzgałkowych. Są one dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od posiadanej wady sferycznej i cylindrycznej.xt.

 6. 6
  Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji – pakiet TOP (wszczepienie soczewki z korekcją starczowzroczności)

  Chirurgia zaćmy to jest nie tylko operacja usunięcia zmętniałej soczewki, ale również próba przywrócenia naturalnej funkcji widzenia we wszystkich zakresach odległości. Jest to również przywrócenie pacjentowi niezależności od ciągłego noszenia okularów do czytania. Stosując soczewkę wieloogniskową (multifokalną) staramy się dać pacjentowi możliwość patrzenia bez okularów do dali oraz bez okularów do czytania. Jest to szczególnie użyteczne dla ludzi aktywnych zawodowo czy uprawiających aktywnie sport.

Poniżej przedstawiamy cennik operacyjnego leczenia zaćmy w Centrum Okulistycznym Eyemed w Lublinie. Oferta
obejmuje także zabieg finansowany przez NFZ. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Operacje zaćmy – cennik
OPERACJA ZAĆMY Z KOREKCJĄ STARCZOWZROCZNOŚCI I ASTYGMATYZMU Najnowocześniejsza metoda operacyjna usuwająca zaćmę, łącząca elementy wieloogniskowości i eliminująca astygmatyzm rogówki. Pozwala na widzenie bez używania korekcji okularowej u pacjentów, którzy przez całe życie nosili okulary z powodu astygmatyzmu, dalekowzroczności, krótkowzroczności czy starczowzroczności. 7 300,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY Z KOREKCJĄ STARCZOWZROCZNOŚCI Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę. Zastosowanie nowoczesnej soczewki trzyogniskowej Panoptix IQ firmy ALCON koryguje dodatkowo starczowzroczność i pozwala na czytanie bez używania okularów. Wskazana dla pacjentów wyłącznie bez astygmatyzmu. Umożliwiająca lepsze widzenie w obszarach pośrednich (np. monitor komputera, prace domowe, makijaż). 5 900,00 (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY KORYGUJĄCA ASTYGMATYZM Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę. Zastosowanie nowoczesnej soczewki Acrysof Toric firmy ALCON koryguje dodatkowo astygmatyzm, jaki miał pacjent do tej pory. 4 700,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
Operacja zaćmy metodą mini cięcia 2.2 mm z implantem Acrysof Natural IQ firmy ALCON lub implantem EYE-CEE ONE firmy BAUSCH Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę z zastosowaniem soczewki bezaberracyjnej hamującej włóknienie torebki, z dodatkowym filtrem poprawiającym widzenie barwne i kontrast. 3 400,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
Operacja zaćmy metodą mini cięcia 2.2mm Nowoczesna metoda operacyjna usuwająca zaćmę z zastosowaniem soczewki bezaberracyjnej hamującej włóknienie torebki, z dodatkowym filtrem poprawiającym widzenie barwne i kontrast. 3 000,00 zł (Istnieje możliwość rozłożenia kosztu zabiegu na raty)
OPERACJA ZAĆMY – wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną soczewkę bez korekcji astygmatyzmu i starczowzroczności. Implant finansowany przez NFZ. Nie posiada korekcji aberracji oraz filtrów poprawiających widzenie barwne i kontrast Metoda operacyjna o cięciu 2,6 mm Płatnik NFZ